Okná a presklenné steny – priorita č. 1

Keď chceme vytvoriť skvelý dom, musí spĺňať hneď niekoľko parametrov a zároveň sa Vám musí páčiť. Pravdepodobne najdôležitejším prvkom na našich domoch a stavbách sú okná a presklenné steny. Oknami riešime presvetlenie, výhľady, spojenie interiéru – exteriéru a celkový vzhľad. Je mnoho dôvodov, prečo musí byť koncepcia návrhu a všetky detaily vyladené do posledného detailu.

Od prvej chvíle je veľmi dôležité riešiť v nadštandardných domoch veľkosti okien, otvárania, spájania, presklenné rohy, bezbarierovosť a realizovateľnosť. Preto potrebujeme silného partnera a mať od začiatku jasno v tom, či je možné presklenie zrealizovať a zaplatiť. V našich domoch používame hliníkové systémy od spoločnosti Reynears, s ktorými máme len výborné skúsenosti. Výber vhodného profilu nieje všetko, dôležitá je aj komunikácia s montážnou firmou. Práve tá je v celom procese výberu a montáže okien kľúčová.

Aký materiál použiť? Drevené, drevohliníkové alebo hliníkové?

Drevené alebo drevohliníkové okná sú fajn ak si vystačíte s menšími okennými otvormi, prípadne ak Vám nevadia mohutnejšie rámy. Akonáhle rozmýšľate nad väčším presklením od podlahy po strop, odporúčame hliník.

Opýtali sme sa odborníka na hliník a sklo

 • hliníkové okenné konštrukcie vieme riešiť až do výšky 3500 so subtilnou rámovou konštrukciou
  .
 • hliníková konštrukcia okna je po fyzikálnej a konštrukčnej stránke vždy v 100% predvídateľnom stave so 100%-ne zabezpečenými konštrukčnými detailami, prierezmi a príslušenstvom
  .
 • možnosť použiť rôzne veľakrát tepelne náročnejšie technológie farbenia okenných rámov
  .
 • neriskujeme dodatočné priehyby či iné deformácie, stiahnutie štruktúry napríklad dreva a pod. Netesnosti medzi rámom a krídlom, stratu pevnosti konštrukcie, otváranie rohov a spojov, estetickej degradácii povrchu máme pevne pod kontrolou
 • .pri veľkých zaskleniach kde prichádza k vysokému zaťaženiu sklom (sklá už od 200kg) nie je nutné vystužovať rámy kovovými prvkami, čo by malo za následok výrazné zvyšovanie ceny a zhoršenie tepelno – izolačných parametrov. Toto mnohí dodávatelia ignorujú čo následne spôsobuje problémy s priehybom konštrukcií, vznikom netesností, deformáciami a praskaním skiel a pod.
  .
 • k dispozícií máme podrobnú konštrukčnú a dielenskú dokumentáciu, návrh detailov osadenia a napojenia ako aj utesnenia na stavbu so zohľadneným všetkých ďalších stavebných nadväzností (povrchy, obklady, podlahy, kúrenie, vzduchotechnika a pod.)
  .
 • s hliníkovou konštrukciou si bez problémov poradíme s riešením fasádneho opláštenia cez 2 podlažia a viac, svetlíkmi, protipožiarnymi a únikovými konštrukciami
  .
 • so sklami s rozmermi nad 2,5 x 2,5m a váhami skiel nad 500kg si bez problémov poradíme

Toto sú v skratke hlavné výhody hliníkových okien. Už minimálne posledných 4 – 5 rokov sú na trhu série pre nízkoenergetické ako aj pasívne stavby (potvrdené okrem iného aj najrenomovanejšími skúšobnými a energetickými inštitúciami).

Alu Bautech, s. r. o.
www.alubautech.sk