Rodinný dom vs. Vila

RÔZNE OČAKÁVANIA

Viete aký je rozdiel medzi vilou a rodinným domom? Je veľký luxusný rodinný dom vilou? Komplikovaná otázka, ktorá prináša kontroverzné odpovede a názorov je viac. Takže ako to vidím ja?

Rodinný dom môže byť veľký, aby zabezpečil požiadavky jeho obyvateľov. Viac členná rodina, kancelária, e-shop so skladom, bazén, fitko alebo miesto na cvičenie… Pri použití exkluzívnejších materiálov na niektoých miestach, pri vhodnom exteriérovom nasvetlení môže pôsobiť luxusne. Ale je to už vila? Tieto atribúty nepovažujem za niečo, čo urobí z domu vilu. Môže to byť veľký rodinný dom.

Je vila zadefinovaná v stavebnom zákone? Videli ste niekedy v územnom pláne spomenuté vily? Musí byť vila luxusná? Nieje to podmienkou, ale tu by malo platiť: Rozpočet sa prispôsobí požiadavkám.

RODINNÝ DOM

Rozpočtu sa musia prispôsobiť požiadavky.

Na jeho výstavbu by mal byť vyčlenený rozpočet. Ten upraví rozsah a náročnosť stavby. Nevznikajú projekty, ktoré sa nedajú zrealizovať. 

VILA

Rozpočet sa prispôsobí požiadavkám.

Ale aj pri tomto prípade je dobré tento rozpočet mať. Lepšie sa pracuje so skúseným stavebníkom. Nie je to len o šetrení. Niekedy je dobré vedieť, prečo chcete vírivku za 40.000 eur.

Pôdorysné riešenie

V našich vilách vytvárame voľné vzdušné priestory, ktoré sú niekedy možno zbytočné.

  • Väčšie vstupné priestory sú dôležité pre vytvorenie prvého dojmu.
  • Schodiská a otvorené priestory okolo schodísk.
  • Výťah by nemal chýbať. Nie je podmienkou, aby bol nápadne viditeľný.
  • Vzájomne prepojené priestory. Hlavne v dennej zóne je fajn, ak sa viete na jedno miestno dostať dvoma rôznymi spôsobmi. Napríklad schodisko alebo átrium, okolo ktorého sa dá prechádzať.
  • Špecializované priestory pre aktivity: hranie na klavíri, pozeranie filmov, wellness, bazén, zimná záhrada, vínna pivnica, golfový trenažér, párty miestnosť, strelnica, tunel, garáž pre 5 a viac áut…

Veľkosť

Stavebný objem nie je rozhodujúcim prvkom, ale pri plnení požiadaviek náročných staviteľov je to bežné.

  • Priestory s vyvýšeným stropom a galérie cez dve a viac podlaží.
  • Vysoké stropy, vysoké interiérové dvere a veľké presklenia.

Konštrukcie

Veľakrát sa pri vilách stretávame s konštrukčnými riešeniami na hrane realizovateľnosti. Môžu to byť napríklad rôzne konzoly, netypické tvary stavby.

Dizajn

Vila by mala pôsobiť vážnym dojmom už z diaľky. Jedná sa o stavbu reprezentujúcu dosiahnuté výsledky jej majiteľov. Mala by disponovať nejakými monumentálnymi prvkami, ktoré urobia vilu zapamätovateľnou. Môžu to byť dlhé línie, veľké presklenia, zaujímavé architektonické tvary alebo prvky, ktoré sa bežne nepoužívajú – najmä nie bežne pri rezidenčných stavbách. Vo vilách treba rátať s miestom pre umenie: obrazy a sochy rôznych veľkostí. Veľakrát sa jedná o cestovateľov a zberateľov rôzneho umenia, možno poľovníckych trofeí.

Povrchy stien bývajú pri vilách z obkladov. Či sú to rôzne prevetrávané fasády z kameňov, obkladov, plechov a iných materiálov, alebo sú to obkladané interiérové steny. Biela omietka nie je až taká zaujímavá. Podobne to je so stropom.

Práca s osvetlením stavby. Od interiéru do exteriéru.

Cena

Ak chcete rozumne investovať do svojho bývania, plánujte si rodinný dom. Ak si chcete dopriať a chcete sa prezentovať krásnou architektúrou, doprajte sebe a svojej rodine vilu. Na vilu potrebujete mať peniaze. Za málo peňazí veľa muziky nebude.

Hybridný dom

Toto je moje označenie projektov luxusných víl s rozpočtami na možno väčší rodinný dom. Veľa sklamaní, prerábaní, zmenšovaní, zoštíhľovaní, dodatočnom šetrení, prác navyše, ktoré málokto rád zaplatí. 

Vieme ako na slušný rodinný dom, povedzme vo vyššom štandarde a vieme ako pristupovať k projektu vily.

Pre zaslanie portfólia zamechajte vaše kontakty:

Návrat hore